raný středověk

Cesta do minulosti Libčan a Hvozdnic

Říj
19

Na jaře letošního roku vznikla nová naučná stezka o šesti zastaveních, které vedou z obce Libčany do obce Hvozdnice u Hradce Králové ve východních Čechách. Stezka nese název „Cesta do minulosti Libčan a Hvozdnic“. Jednotlivá zastavení jsou tvořena tabulemi, které se věnují Libčanské tvrzi, Havranímu vrchu, Kostelu Nanebevzetí Panny Marie, Historii Libčan, Zádušnímu lesu a Historii Hvozdnic. Texty tabulí jsou doplněné o fotografie, archivní kartografická díla, deníkové záznamy a nechybí na nich ani kresebné rekonstrukce.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Napříč staletími, archeologické novinky v Muzeu Podblanicka

Črv
18

Do soboty 30. 9. tohoto roku je možné navštívit v prostorách expozice „Historie města Benešova a jeho okolí“ v 1. patře budovy č. p. 74 na Malém náměstí v Benešově výstavu vybraných archeologických nálezů z okresu Benešov, které Muzeum Podblanicka získalo v posledních dvaceti letech do své sbírky od dárců či vlastním archeologickým výzkumem.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Komentovaná procházka "Středověká Kouřim. Od hradiště k městu."

Kvě
24

4. 6. 2017 Komentovaná prohlídka po raně středověkých hradištích a vrcholně středověkém městě v Kouřimi, provází Jiří Košta

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Nálezy z nejbohatšího pohřbu českého raného středověku - Kolínský knížecí hrob (druhá část)

Dub
28

Jak již bylo slíbeno, přinášíme Vám pokračování vyprávění o kolínském knížecím hrobě. Kromě stříbrného kalichu se v něm našel železný meč s bohatou soupravou kování, stříbrem plátované ostruhy, sekerka a skleněné číšky. 

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Nálezy z nejbohatšího pohřbu českého raného středověku - Kolínský knížecí hrob (první část)

Dub
11

Sbírkový fond raného středověku, který ukrývá nespočet pokladů, patří k největším v archeologické sbírce Národního muzea. Mezi nejvýznamnější nálezy bezesporu patří tzv. Kolínský knížecí hrob.
Pojďme se podívat na tento velkolepý soubor, kterému vévodí proslulý stříbrný kalich.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Otevření naučné stezky Sekanka - klášter na Ostrově - sv. Kilián

Dub
03

1. dubna 2017 byla slavnostně zahájena nová naučná stezka o 10 zastaveních vedoucí ze zaniklého středověkého městečka Sekanky u Hradišťka na klášter na Ostrově u Davle a ke kostelu sv. Kiliána.

Tento tip na výlet si nenechte ujít!

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Vikinská peněženka z Birky

Čer
07

Kam lidé schovávali cennosti, pokud je zrovnas neuložili do depotu nebo neztratili? Podívejte se na zajímavý nález peněženky z doby vikinské ze švédské Birky.

Napsal(a) oston číst dál

Jak obléci vikinga

Říj
13

V českém prostředí se můžeme setkat s řadou nadšenců, kteří se věnují rekonstrukci života a boje v raném středověku – velká část těchto reenactorů se pak věnuje vikingům. Z archeologických nálezů, z dobové ikonografie a rovněž ze slovního popisu v ságách a severských básních můžeme poměrně dobře rekonstruovat představu o podobě oděvu starých Seveřanů.

Napsal(a) oston číst dál

Osudy ostatků sv. Ludmily

Říj
29

V polovině září jsme si připomínali svátek významné české světice, svaté Ludmily. O jejím ctnostném životě a tragické smrti jsme se všichni učili už na základní škole. Bez zajímavosti není ani osud ostatků této patronky Čech, o němž se můžete dočíst v našem novém článku.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

„Co však můj kostel dnes má, nemůže mi kníže odníti“

Říj
21

Při projížďce po české krajině můžeme obdivovat obrovské množství nádherných kostelíků, takřka v každé vesnici na nějaký narazíme. I když to mnohdy na první pohled nepoznáme, některé z nich sahají do hluboké minulosti, až do doby raného středověku. Napadlo vás ale někdy, kdo a proč je stavěl? To všechno se dočtete v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - raný středověk