Vikinská peněženka z Birky

Švédská Birka patřila v době vikinské k významným obchodním centrům nejen pro oblast Skandinávie, ale i pro širší oblast severní střední a východní Evropy a Orientu. Na ostrově Björkö na jezeře Mälaren, nějakých 30 km západně od Stockholmu, se nacházelo rozsáhlé obchodní centrum, vedle kterého byla odkryta i nekropole. V hrobě 750 pak byl, kromě jiných artefaktů, nalezen i kus kůže smotané do ruličky. Po rozboru tohoto předmětu bylo zjištěno, že jde o jakousi vikinskou peněženku – kožený váček s různými přihrádkami, jenž se stočil do ruličky a připevnil k opasku – taková interpretace tohoto nálezu je podpořena i zmínkami ve staroislandských ságách, kdy si staří Seveřané schovávali peníze „za opasek/do opasku“. Podobné peněženky, jako je ta z Birky známe i z jiných částí vikinského světa, nález z Birky však patří k esteticky nejpodařenějším kouskům.

Peněženka se sestává z podlouhlého váčku s otvorem uprostřed, na jedné ze stran pak byly ještě další tři přihrádky. Celá peněženka je pak propletena řadou pozlacených kožených pásků, jež celému artefaktu dávají unikátní estetický výzor. Podle svého uspořádání lze soudit, že jednotlivé přihrádky mohly sloužit k ukládání různých druhů mincí; do samotného váčku pak byly zřejmě ukládány odvážené kusy stříbra, případně i různá závaží. Rozdělení vnitřního prostoru peněženky snad napovídá propracovanému systému hmotnostních jednotek stříbra, kdy základní jednotkou byla marka (mǫrk, asi 234 g), ta se pak dělila na další menší jednotky – např. osmina marky se nazývala eyri (srov. dánské a norské øre, švédské öre – setina koruny). Zajímavostí je velikost přihrádek – ty svými rozměry odpovídají velikosti dnešních kreditních karet.

Podle archeologického nálezu zrekonstruoval tuto peněženku Jan Feit, tato rekonstrukce byla provedena z tenké telecí kůže – výsledek jeho práce si můžete prohlédnout zde, případně i s fotografiemi postupu práce zde.

 

 

Autor textu: Ľubomír Novák
(Národní muzeum)

Obrázek: 

Komentáře

Přidat komentář