latén

Výstava Keltové v Národním muzeu (25. 5. 2018 - 31. 10. 2019)

Dub
13

Úspěšná výstava Keltové byla prodloužena do konce října 2019!

V článku najdete další souhrnné informace o výstavě, odkazy na doprovodné programy, videa, recenze apod.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Kdo nosil skleněné náramky?

Bře
14

Skleněný náramek je unikátní výrobek, vlastní vynález sklářů pracujících v keltské Evropě ve 3. až 1. století př. Kr. Nemá žádné předchůdce ani paralely v antickém světě.

 

 

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Bohatý hrob z Chlumu u Rokycan II

Srp
21

V bohatém knížecím hrobě z Chlumu u Rokycan se mimo zlaté destičky našly i další pozoruhodné nálezy. Samotná mohyla měla v průměru 13,5 metru a byla obehnána kamenným věncem. Zachovalo se i kamenné obložení pohřební komory, které mělo zpevnit její konstrukci a zároveň ochránit obsah hrobu před zloději. V mohyle byl nalezen žárový pohřeb, pravděpodobně muže, s bohatou bojovnickou výbavou.

 

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Bohatý hrob z Chlumu u Rokycan I: Křehká krása zlaté destičky.

Srp
06

Od 25. května je v Národním muzeu otevřena výstava „Keltové“, pojďme se tedy podívat na výběr nejzajímavějších nálezů, které zde mohou návštěvníci shlédnout. Bohatý hrob z Chlumu u Rokycan patří k učebnicovým příkladům bohatých knížecích hrobů z časné doby laténské. Pohřeb obsahoval mimořádně bohatý soubor bronzových nádob a zbraní, mezi nimiž se vyjímala zlatá destička.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Hradiště Požaha u Jičiny

Bře
17

S postavou archeologa Lumíra Jisla je spjat i výzkum hradiště Požaha na Novojičínsku.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Markvartice – sídlo aristokracie, či svatyně doby laténské?

Lis
28

Čtyřúhelníkové valy z doby laténské v Mšeckých Žehrovicích u Rakovníka jsou zájemcům o archeologii jistě dobře známy. Lokalita, jíž proslavila „hlava Kelta“, však není na našem území zdaleka jediná. Pozornost si zaslouží i podobně významné místo, ležící 10 km západně od města Jičína, poblíž vsi Markvartic . Přečtěte si, jak tato "keltská svatyně" mohla vypadat před dávnými staletími a vydejte se s námi na výlet!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Jak se slaví Lughnasad?

Srp
06

Jistě jste již někdy slyšeli o keltském svátku zvaném Lughnasad. Co se vlastně pod touto slavností skrývá? A jak probíhá jeho největší oslava u nás? To všechno se dočtete v naší reportáži!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Keltská hlava z Mšeckých Žehrovic

Čer
27

Archeologická sbírka Národního muzea, inv. č. H1-111938Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic

Snad nejunikátnější nález v archeologické sbírce Národního muzea letos oslavil 70 let. Přečtěte si, jaké okolnosti provázely jeho objev a čím je vlastně nález tak jedinečný!
 

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

S Keltskou Evropou přes Nižbor na Stradonice

Kvě
22

Další výlet z per studentů pražské katedry archeologie nás zavede na jednu z nejznámějších laténských lokalit u nás - na stradonické oppidum.
 

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Jak se staví keltský dům?

Dub
09

Výstava Ve stínu Olympu byla ukončena a deinstalována na sklonku měsíce března. Pojďme si připomenout, jak vznikaly některé její součásti – například model keltského domu, který vítal návštěvníky vstupující do prvního sálu. Jakým způsobem můžeme rekonstruovat konstrukci a vzhled domů z dávné minulosti, co konkrétně nás při stavbě inspirovalo?

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - latén