nálezy

Výbava hrobu č. 2 ze Světce u Bíliny

Dub
20

Soubor předmětů ze Světce (okr. Teplice) můžeme považovat za jeden z nejkrásnějších příkladů hrobové výbavy z doby stěhování národů z prostoru střední Evropy. Hrobový inventář náležel starší ženě patřící mezi tehdejší elitu.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Diadém z Opařan

Bře
26

Zlatý pás z mohyly u Opařan (okr. Tábor) je vzácným příkladem zlatého šperku z doby halštatské na našem území. Nalezen byl spolu s dalšími předměty v roce 1899 v bohatém ženském hrobě, který je datován do druhé poloviny 6. stol. př. n. l.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Depot ze Stebna

Lis
26

V roce 2015 byl objeven a odevzdán do Národního muzea depot ze Stebna. Přečtěte si o tomto zajímavém souboru bronzových předmětů, které pocházejí z přelomu 4. a 3. století př. Kr. 

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Bohatý hrob z Chlumu u Rokycan II

Srp
21

V bohatém knížecím hrobě z Chlumu u Rokycan se mimo zlaté destičky našly i další pozoruhodné nálezy. Samotná mohyla měla v průměru 13,5 metru a byla obehnána kamenným věncem. Zachovalo se i kamenné obložení pohřební komory, které mělo zpevnit její konstrukci a zároveň ochránit obsah hrobu před zloději. V mohyle byl nalezen žárový pohřeb, pravděpodobně muže, s bohatou bojovnickou výbavou.

 

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Bohatý hrob z Chlumu u Rokycan I: Křehká krása zlaté destičky.

Srp
06

Od 25. května je v Národním muzeu otevřena výstava „Keltové“, pojďme se tedy podívat na výběr nejzajímavějších nálezů, které zde mohou návštěvníci shlédnout. Bohatý hrob z Chlumu u Rokycan patří k učebnicovým příkladům bohatých knížecích hrobů z časné doby laténské. Pohřeb obsahoval mimořádně bohatý soubor bronzových nádob a zbraní, mezi nimiž se vyjímala zlatá destička.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Okna pro duši? Záhada některých keramických uren v žárových hrobech

Úno
22

Nádoby podobné této z germánského žárového pohřebiště z 1. až 3. st. n. l. u Lužce nad Vltavou jsou již po několik desetiletí malou archeologickou záhadou. Proražení otvoru ve dně nádoby bývá tradičně vysvětlováno jako „okno pro duši“, umožňující jí odchod na onen svět.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Výzkumy hradiště Minice u Kralup nad Vltavou

Pro
01

Máme pro vás nové video, tentokrát pojednávající o výzkumech a archeologických nálezech z pozdně halštatského hradiště Minice.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Nálezy z nejbohatšího pohřbu českého raného středověku - Kolínský knížecí hrob (druhá část)

Dub
28

Jak již bylo slíbeno, přinášíme Vám pokračování vyprávění o kolínském knížecím hrobě. Kromě stříbrného kalichu se v něm našel železný meč s bohatou soupravou kování, stříbrem plátované ostruhy, sekerka a skleněné číšky. 

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Nálezy z nejbohatšího pohřbu českého raného středověku - Kolínský knížecí hrob (první část)

Dub
11

Sbírkový fond raného středověku, který ukrývá nespočet pokladů, patří k největším v archeologické sbírce Národního muzea. Mezi nejvýznamnější nálezy bezesporu patří tzv. Kolínský knížecí hrob.
Pojďme se podívat na tento velkolepý soubor, kterému vévodí proslulý stříbrný kalich.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Dobřichov-Pičhora, bronzové vědro z bohatého germánského hrobu

Srp
18

Římské kovové nádoby představují v kontextu archeologické terminologie importované zboží – „importy“, zboží původně dovážené z území Římské říše. Zde prezentované bronzové vědro patří k jedněm z nejvýznamnějších nálezů tohoto typu na území České republiky. Vyniká svým uměleckým provedeným, na první pohled zaujme ataše v podobě hlavičky mainady (podle antických mýtů divé ženy z Dionýsova doprovodu) s heraldicky umístěnými hlavami panterů.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - nálezy