eneolit

Miska se symbolem slunce

Srp
03

Misky typu Lublaňských blat, nazývané rovněž misky vučedolské, představují zvláštní tvar keramických nádob, které mají původ ve vučedolském kulturním okruhu na severu Balkánského poloostrova. V Čechách se tyto předměty vyskytují v prostředí kultury řivnáčské, náležející do středního eneolitu.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Pravěké keramické bubny

Dub
20

Z území Čech pochází jen několik nálezů keramických bubnů, které můžeme považovat za vzácný příklad pravěkých hudebních nástrojů. Keramické bubny jsou datovány do doby středního eneolitu, tedy do doby mezi roky 3450 až 2800 př. Kr.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Video Lidé kultury zvoncovitých pohárů

Bře
06

Podívejte se na video o zvoncovitých pohárech ze sbírky Národního muzea.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Velvarský hrob

Led
29

Archeologická sbírka Národního muzea, inv. č. H1-11458 – H1-11489

Část inventáře hrobu z VelvarDalší z unikátních archeologických nálezů opatrovaných ve sbírce Národního muzea byl učiněn již v 19. století. Bohatý skříňkový hrob byl objeven v roce 1889 u Velvar (odtud název „velvarský hrob“).

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Překvapí Vás, že...

Lis
13

Překvapí Vás, že nejstarší nálezy destilačních souprav na výrobu alkoholu pocházejí již z eneolitu (pozdní doby kamenné)? Napište nám do komentářů, zda jste danou skutečnost znali a co si o ní myslíte!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Počítání času v pravěku

Kvě
15

Sledování a počítání času je příznačným rysem moderní společnosti, kdy jsme z různých důvodů často nuceni sledovat běh času na minuty a vteřiny. Nejinak však tomu bylo i v různých obdobích pravěku – naši předkové se potřebovali orientovat v čase tak, aby poznali kdy přijde jaro a vrátí se migrující zvířata nebo kdy přijde ten správný čas, aby oseli svá pole.

Napsal(a) oston číst dál
Přihlásit se k odběru RSS - eneolit