Podmokelský poklad patří mezi nejslavnější archeologické nálezy.
Víte však, co se s ním po jeho nálezu stalo?
V roce 1771 obletěla české země zpráva o nálezu obrovského pokladu v malé vísce u Zbirohu. O Podmokly se tak začalo zajímat celé české království. Nálezci si nejprve vůbec nebyli vědomi, s jakým nálezem se setkali a mysleli si, že jde o knoflíky. Tehdy se ještě místy povídalo, že plíšky, které se hojně nacházejí po dešti na poli, vznikají tam, kde se duha setkala se zemí. Brzy se zjistilo, že plíšky ukryté v bronzovém kotli jsou zlaté keltské mince, tedy vůbec první mince, se kterými se na našem území platilo. V roce 1771 měl poklad 4200 mincí a 28 kg zlata a začalo se tak o něm hovořit jako o pokladu nesmírné hodnoty.
Po nálezu pokladu s ním bylo naloženo následovně:
a) Poklad si rozebrali místní vesničané, kteří byli u nálezu první, a už nikdy se nepodařilo dát ho dohromady, můžeme tak jen hádat, kolik mincí v hrnci doopravdy bylo.
b) Poklad se díky amatérským archeologům podařilo od vesničanů vybrat a v soukromých rukou přečkal čas, než se dostal do muzejních sbírek, a tak si ho můžete přijít prohlédnout do Národního muzea, jde o 4200 mincí a 28 kg zlata.
c) Protože podle tehdejších ustanovení patřila z pokladu třetina státu, třetina nálezci a třetina majiteli půdy, byl poklad vesničanům sebrán a přetaven na sedm tisíc dukátů s podobiznou Marie Terezie a pět tisíc mincí s poprsím a erbem knížete Fürstenberka, na jehož panství se poklad našel.
Své odpovědi můžete psát v komentářích pod fotografiemi. Správnou odpověď Vám prozradíme za týden!
C je správně :)
Jasné c) :-)
Přesně tak, poklad byl, k naší velké lítosti, přetaven.
Přidat komentář