Jak se dělá archeologie v Tádžikistánu

Tádžikistán je zemí s bohatou historií a nesčetným množstvím archeologických lokalit. V posledních letech probíhají intenzivní archeologické výzkumy v provincii Chatlón (pojmenované podle Hefthalitů - ‚Bílých Hunů‘) na jihu země - z této oblasti známe archeologické loklaity jako např. středověký Mulk (dnešní Chóvaling) či sásánovská pevnost Húlbúk, zmiňované v perském geografickém spisku Ḥudúd al-‛Álam z konce 10. stol po Kr. V okrese Farchór na jihovýchodě Chatlónu probíhá současnosti  výzkum na telu Zól-i Zar, kde byly odkryty památky z kušánského období, datované zhruba do období 3.–1. stol. př. Kr. Lokalita Zól-i Zar představuje důležitý bod na Hedvábné stezce - tádžičtí archeologové předpokládají, že zde bylo jedno z překladišť zboží, které dále putovalo na různá místa ve Střední Asii.

Stavby v Zól-i Zaru byly postaveny převážně z vepřovic (nepálených cihel) – stejným způsobem jsou stavěny domy v Tádžikistánu (a obecně ve Střední Asii) dodnes. Zajímavým jevem, který se objevil na výzkumu probíhajícím v posledních letech, je celá řada keramických zásobnic zapuštěných do podlah zólizarských domů.

Na výzkumu Zól-i Zaru se kromě tádžických badatelů podílí i mezinárodní archeologická expedice. Podívejte se v galerii, jak vypadá archeologický výzkum lokality odlišného charakteru, než na jaký jsme zvyklí ve střední Evropě.

Zdroj: BBC тоҷикӣАКС: Торихи нуҳуфта дар хумҳои бостонӣ дар ФархорRFE/RL Радиои Озодӣ: Кашфи мавзеъи таърихӣ дар ноҳияи Фархор, Кашфи 7 хуми бузурги қадима дар ФархорОзодагон: Раҳим Масов: "Фархор таърихи беш аз 4 000-сола дорад"

Autor textu: Ľubomír Novák
(Národní muzeum)

Více o historii a archeologii Tádžikistánu naleznete i v článku Sogdiana - zapomenuté království Střední Asie.

Fotografiie v galerii:
Órzú Karím (zdroj: http://www.bbc.co.uk/tajik/news/2014/04/140429_zkh_ak_album_archeology_khatlan.shtml)
Agentura AFP (zdroj: http://www.ozodi.org/content/news/25059683.html)
RFE/RL - Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (zdroj: http://www.ozodi.org/content/article/25322795.html)

Štítky: 

Komentáře

Přidat komentář